Ara
  • İlyas Boydak

Üçgenin iç açıları toplamı

Sanırım 1998 veya 1999 yılıydı. Okulumuza bir tarihçi gelmiş ve Osmanlı’nın ne kadar geri kaldığını konferans salonunda anlatıyordu.

Dedi ki Osmanlı o kadar geri kalmıştı ki bir yabancı gelmiş üçgenin iç açıları toplamını sormuş. Osmanlı’daki alimler bir araya gelmiş ve bir hafta sonunda ortamdan ortama değişir demiş. Ne kadar geri kalmış 180 derece yi bile bilmiyorlardı demişti.

Image Credit: https://wallhere.com/en/wallpaper/1397825

Konferans sonunda dersimiz geometriydi ve hocamız demişti ki bize. Üçgenin iç açıları toplamı sadece öklid uzayında 180º ‘dir ve ortamdan ortama değişir.

Bunu yazma sebebim Osmanlı ileriydi falan demek değil, Osmanlı’nın son dönemde ne kadar geri kaldığının bende farkındayım ancak birinin yanlışını göstermek için yanlış bir örnek vermek sizce ne kadar doğru?

Bu yıl aynı mevzuyu başka bir yerde yaşadım. Biri kitap yazmış bilinmeyenler gibisinden. Bu üçgen mevzusunu yazmış ve yine demiş bakın Osmanlı ne kadar geriydi diye. Yazdım yazara Osmanlı’nın geriliğini tartışmıyorum ama örneğiniz yanlış. Adam bana savunmaya başladı. Dedim ki savunmana gerek yok örnek yanlış. Keşke diyebilsek hatalı olduğumuzda hatalıyız. Veya diyebilsek tamam bakayım doğrusuna teşekkür ederim. Saplanıyoruz bir doğruya ve çıkamıyoruz ordan bir türlü.

Değil mi?

121 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Uzun bir ara