Ara
  • Mehmet Boydak

Başarısız konsept, akılda kalıcı hikaye

Güncelleme tarihi: 1 Haz 2020

Aslında bu yazıyı epeydir yazmak istiyordum ama bahsedeceğim café kapandığı için verdiği hizmet ve konseptin başarısız olduğu düşüncesiyle yazmak istemedim, fakat sunulan hizmetin akılda kalıcılığı nedeniyle yazmaya karar verdim.


Aktif bir Pinterest kullanıcısı olarak; mimari, dekorasyon, markalama gibi konseptler için panolarım var. Ve buralarda beğendiğim pinleri (paylaşımları) arşivliyorum. Dünyanın dört bir yanından yayınlanmış paylaşımları kaydettiğim için gittiğim yerlerde de "Acaba burada kaydettiğim bir yer var mı?" diye kontrol ediyorum. İşte bu şekilde kaydettiğim ve gastronomisi ile meşhur, Brezilya’nın São Paulo şehrinde listemi kontrol ettiğimde çıkan yerlerden biri The Gourmet Tea isimli çay cafésiydi.


Mekanda beyaza boyanmış tuğla duvarlar, renkleriyle dikkat çeken onlarca çay kutusu ve açık renk mobilyaları ile rahat ve ferah bir ambiyans yaratılmış. Çay çeşitleri ve çay aksesuarlarının (bardak ve ekipman) yanısıra cam bir soğutucu dolap içerisinde turta benzeri pastalar ve çeşitli sandviçler sunulmuş. Buraya kadar hikayede konsept olarak klasik café mantığında. Dekorasyon ve markalama unsurları açısından çok şaşırtıcı bir durum yok. Ancak sunum kısmında hatırda kalıcı bir yöntem kullanmışlar. 


Aşağıdaki videoda görülen 1 porsiyonluk çay taneleri içerisinde sıcak su bulunan kaba konup çay türüne göre önceden belirlenmiş ortalama süreye göre ayarlı sayaç çalıştırılıyor. Bu süre zarfında garsonun yaptığı bilgilendirmeye göre demlenen çay tanelerinin suyun dibine çökelmesi gerektiğini, dolayısıyla tam dem almak için zamanın tamamlanmasından sonra tamamının dibe çökmesini beklemeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. Çay poşette olmadığı ve şeffaf bir kapta demlendiği için demlenme sürecini de izliyorsunuz. Demlenme tamamlandığında su bulunan kabı tepsideki bardağın üzerine koyduğunuzda kabın altındaki süzgeçli mekanizma açılıyor ve çay taneleri süzülerek aşağıdaki bardağa akıyor ve çayınızın keyfini çıkarıyorsunuz.


Sunuş, hikaye ve lezzet güzel. Ancak café kapandığına göre bir şekilde başarısızlıkla sonuçlanmış olmalı. Kapanma gerekçesi için pek çok mazeret üretilebilir. Kahve kültürünün uç seviyelerde gelişmiş olduğu bir yer olan Brezilya’da çaya rağbet pek olmayabilir. Kahvenin zihin açıcı ve uyarıcı etkisinin karşısında çayın sakinleştirici ve dinginleştirici bir algısının olması yine tercihin kahveden yapılıyor olması da bir etken olabilir. Lokasyon sorunlu olabilir. Veya kahve kültüründeki kavurma, demleme, sıcaklık ve sütle karıştırmak gibi çeşitlendirilemediği için tercih edilmemiş olabilir. Her ne sebeple başarısız olmuş olsa da çay gibi basit bir işlemle yapılan bir içeceğin böyle bir hikaye ile sunulması aradan 5 yıl geçse de böyle bir yazı yazdırabiliyor...

İşin hikaye kısmı bu...


222 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör