Ara
  • İlyas Boydak

Boş Zaman

Twitter’da Türklere özgü davranışlar adında bir konu başlığı vardı, profesyonel hayat için bunu düşündüğümde aklıma gelen iki hızlı cevap “çalıştırdığın adamı boş bırakma, yani gereksiz de olsa meşgul et:)”, ikincisi de “eğer adam işini iyi yapıyorsa sakın söyleme ki şımarır ve maaşa artış ister” oldu. İki söylemde komple bir yazı konusu ben bugün ilkinin üzerinden gideceğim.


Bana göre iki tür iş var ilki ne kadar çalışırsan o kadar başarılı olacağın işler ki, bant üretiminde çalışan bir insan çalıştığı süre kadar üretime katkıda bulunabilir. Çalıştığı süre de ne kadar çalışırsa çalışsın bant hızı değişmediği için bir fayda sağlamaz. Dolayısıyla bu tür işler süreklilik gerektirir boş bırakmaya gelmez.

Ancak bir de ikicni bir iş tür var ki bir çok zaman nicelik değil nitelik gerektiren. Ufak bir değişikliğin bazen on kat değerli olduğu işler. Bu tür işlerde çalışılan süre ne kadar önemli olsa da zeka, yaratıcılık, tecrübe gibi kavramlar ciddi öneme sahip olmakta ve bir çok zaman boş zaman diye söylenen zamanlarda gelen fikirlerle yorumlarla bu tür işlerde ciddi başarılar sağlanmakta.

Boşuna demiyoruz insanın aklına fikir tuvalette gelir diye:)


Ben kendimi düşündüğümde ne zaman başarılı bir şirket ziyaret etsem, keyifli mimarisi olan bir otele gitsem, içinde güzel fikirler olan bir kitap okusam veya en önemlisi ciddi bilgi birikimi olan bir arkadaş veya hocamla konuşsam kafamda fikirler uçuşuyor ve bazı önemli fikirler bu ortamlarda çıkıyor.


Fikir çıktıktan sonra da yine bir miktar boş zamanımın olması gerekiyor ki fikri uygulayabileyim yoksa bir faydası olmaz. Ama eğer zamanım olmuş ve fikir başarılı olmuşsa o zaman normalin kat kat üzerinde verim sağlanmış oluyor ki asıl elde gerekmemiz gereken de bu.


Şimdi bir düşünün en son ne zaman oturup rahat kafayla düşündünüz? En son kafanızda ne zaman bir fikir parladı? Eğer yoğun tempoda koştururken bunu yapmışsanız diyecek yok, aksi halde kendinize biraz zaman tanıyın rahat bir ortamda çayınızı yudumlayıp keyif yapın.

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ted konuşması

<div style="max-width:854px"><div style="position:relative;height:0;padding-bottom:56.25%"><iframe src="https://embed.ted.com/talks/achim_steiner_humanity_s_planet_shaping_powers_and_what_they_mean_fo