Ara
  • Kübra Boydak Tekin

Irkçılık tepkilerindeki ırkçılık

En son güncellendiği tarih: 6 Haz 2020

George Floyd isimli siyahi vatandaşın polis tarafından kontrolsüz güç ile öldürülmesiyle ırkçılık konusu yeniden tartışılıyor. 21. Yüzyılda ırkçılık yapılmasına dünyanın dört bir tarafından haklı tepki yağıyor. Daha adil bir dünya için kitlesel bir mücadele başladı. Protestolar kimi zaman şiddet ile amacını aşsa bile genel olarak insanlar birlik içinde eşit yaşam hakkının mücadelesini veriyor. 

Amerikadaki bu yaşanan acımasız olayı tüm dünya haklı olarak kınayarak izledi. İnsanlar sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi fakat bana birçok paylaşım samimiyetsiz geldi. George Floyd'a yapılan eşitsizlik acaba başka bir ülkede yapılsa insanlar aynı tepkiyi verir miydi sorusu kafamı kurcalıyor.


2 farklı renkte yumurta insanlar arasında renkten dolayı fark olmadığını anlamak için en iyi örneklerden.

Irkçılık sadece Amerika’ da siyahi vatandaşlara yapılmıyor! Tüm dünyada farklı konularda, farklı gerekçelerle ırkçılık var. Amerikada yapılan ırkçılık olup, kendi ülkesindeki milliyetçilik oluyor. Ben buna iki yüzlülük diyorum. Başkalarının hatalarını konuşup kendini yücelten insanlar gibi bizde günlerdir Amerikadaki ırkçılığı kınıyoruz kendimizin ne kadar insancıl olduğuna vurgu yapıyoruz. Onlar kötü ama biz iyiyiz. Hayır, insanın yaşadığı her yerde ırkçılık var. Hindistanda belli bölgelerde kendi sosyal sınıfından olmayan aile ile evlilik yapılamıyor.  Bu ve bunun gibi o kadar çok örnek var ki artık bunları aşmamız gerekiyor.


Irkçılık; zengin kodamanların servetine servet katması için, ülkeler arası güya düzeni sağlamak yer yer iç karışıklık çıkartmak için çıkarılmış bir kavram. Sapiens kitabını okuyanlar bilirler insanların neden kategorize edildiğini. Hariri’ye göre insanlar kategorize edildi, çünkü yeni bir dünya düzenine ihtiyaç vardı. Birileri çalışmalı birileri efendi olmalıydı. Korku olmalı, bu şekilde de korkuya dayalı düzen olmalıydı.


Ben siyahi olabilirdim, çekik gözlü olabilirdim, aborjin olabilirdim, Londrada doğmuş olabilirdim ya da Mexico City de doğmuş olabilirdim. Fakat ben Kayseri'de Müslüman bir aile de doğdum. Annemi seçme şansım veya babamı seçme şansım veya doğduğum şehri değiştirme şansım var mı? Fiziksel özelliklerim belli, bunların hepsini benim inancıma göre Allah yarattı, ve bu benim kaderim bana verilen bir hediye. Ben buyum, sen başkasın, öteki başka bunları değiştiremeyiz. Ayrıca kimse de beni yeşil gözlü doğduğum için, Kayseri’ de Müslüman bir ailede doğduğum için diğerlerinden aşağı göremez. Allah insanları ayırt etmiyor da sen, ben kimiz ki insanları doğuştan gelen özelliğine göre diğerinden aşağı veya yüksek olarak ayırt ediyoruz? Her canlı eşit yaşam hakkına sahiptir. 33 yaşındayım bu hayatta birşey öğrendiysem o da 2 çeşit insan vardır. İyi ve kötü. Irkçılık yapan kötüdür, kibirlidir, hasta ruhludur.

Sadece Amerika özelinde düşünülmesine de kızgınım. Dilerim Amerika'da yaşanan bu eşitsizlikten herkes kendine ders çıkarır, insanları kategorize etmekten vazgeçer ve "her canlı eşit yaşam hakkına sahiptir" düşüncesini benimser. 

428 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Klişeler...