Ara
  • İlyas Boydak

Kıyas

Bir önceki yazıyı yazarken aklıma geldi bu tür yazılar bize asıl şükretmemiz gerekeni hatırlatıyor ama genelde biz kendimizi neyle kıyasladığımıza göre mutlu oluyoruz.


Eğer kıyasımız daha önceki maddi imkansızlığın oluğu hayat ile bugünkü varlığın olduğu hayatsa mutlu oluyoruz ama kıyasımız bizden daha varlıklı olan birine karşı zayıf hissetmekse üzgün oluyoruz.


Bir gün bir arkadaşıma ne yapacağın şu an çok belli değil endişelenmiyor musun? diye sorduğumda, bana hayattaki büyük derslerden birini vermişti.


Çok iyi tanımadığım arkadaşım düşük gelirli bir mahallede doğmuş ve kendinden önceki neslin zorluklarını görmüş. Ortaokulda çalışmaya başladıktan sonra başarılı bir lise hayatı sonrası Türkiye'nin en iyi üniveristelerinden birinde burslu okumuş. Ardından dünyanın en iyi üniveristelerinden birinde başlıbaşına bir hikaye konusu olacak kısmetler vesilesi ile doktora yapmaya başlamış ve doktoranın sonuna gelmişti.

Arkadaşımın bana verdiği cevap ise nerden nereye geldiği belli olan ben hep şükredecek bir hayata sahip oldum, o yüzden şu an endişelenmek yerine kısmeti bekliyorum demişti.

Eğer kıyas noktası o üniversitede kendinden ileri kişiler olacak olsa üzülebilecek olan arkadaşım, şu an geçmişe bakıp mutlu bir hayat yaşıyor.

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ted konuşması

<div style="max-width:854px"><div style="position:relative;height:0;padding-bottom:56.25%"><iframe src="https://embed.ted.com/talks/achim_steiner_humanity_s_planet_shaping_powers_and_what_they_mean_fo