Ara
  • Kübra Boydak Tekin

Kişisel marine

Abim füzyon mutfağına meraklıdır, dünyaca ünlü şeflerin tadım menülerine gider her lezzeti dener, birçok gurmeden daha gurmedir. Ben ise gittiğim yerlerin popülerliğine, havasına bakarım malum besmeleden önce fotoğraf paylaştığım için :) Doğum günümde abim bana bir jest yaptı günler önce rezervasyonu dolan Fatih Tutak'ın tadım menüsüne götürdü. Şanslıyım o gün de Fatih Tutak ve dünyanın iyi aşçılarından Josean Alija'nın hazırladığı menü vardı. Ambiyans, yemekler şahaneydi. Unutulmaz bi doğum günü yemeği yedim. Herşeyden önce kendimi çok iyi hissettim. Fakat size anlatmak istediğim konu bu değil bu reklam, ön bilgilendirme kısmıydı :) Aşağıda gördüğünüz tadım gelince benim kafamda 2 çeşit senaryo çıktı.

Dışarıdan bakıldığında; geniş kesilmiş somon Nigiri gibi görünsen de, havyarın yanında durarak cool olmak istesen de bu senin soğan olduğun gerçeğini değiştirmiyor. (olmadığı kişi gibi davranıp, olmadığı kişi gibi kendini insanlara ifade eden, "mış" gibi yaşayan, "mış" gibi seven, her ortamda maske değiştiren, gerçekten kim olduğunu anlayamadığınız, insanlara ithafen!)

Resimdeki ana yemek soğan, siyah parçalar havyar ve küçük tek parça olan da kapari.

Önce böyle düşündüm; "Kendine gel sen bir soğansın! kendini Nigiri gibi gösterme! " dedim. Tıpkı empati yapamayan, sorgusuz sualsiz gördüğüne inanan, hayatında hiç kitap okumamış, sadece kendisini beğenen insanlar gibi soğanı eleştirdim, duvardan duvara vurdum. Sonra içimde derinlerde bir yerde gerçekçi ses, eleştirel ses devreye girdi hayır Kübra! olaya tek taraflı bakıyorsun ve bu sana hiç yakışmıyor. O bir soğan olarak dünyaya gelmiş olabilir fakat aldığı eğitimle, yaşadığı hayat tecrübesiyle, okuduğu kitaplar, gezdiği yerler, entellektüel birikimi vs ile kendini pekala havyar ile yanyana hatta havyarın önünde görebilir. Soğan ana yemek, havyar ise yanındaki mezedir. Çünkü soğan o kadar güzel pişmiştir, öyle güzel bir teknik ile marine edilmiştir ki havyar soğanın yanında sönük kalmıştır. Senin soğan olman, havyar olman önemli değil, kaldı ki ne olarak dünyaya geldiğini seçme şansın da yok. Önemli olan; kendine ne kattığın, nasıl piştiğin, pişene kadar nasıl aşamalardan geçip marine edildiğin, gerisi boş.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?


259 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Klişeler...