Ara
  • İlyas Boydak

Minimal Yaşam

Akın Öngör’ün Garanti bankasının değişimini anlatırken bastıra bastıra anlattığı bir konu var, o da iş süreçlerinin yeniden tasarlanması. Bence iş yaşamımızdaki ve kişisel yaşamımızdaki süreçleri incelediğimizde doğru sonuç minimal yaşam olarak ortaya çıkıyor.


Hayatımızı verimli kılmak ne kadar yapmak değil, aslında neleri yapmamak oluyor. Ne kadar eşyaya sahip olmak değil nelere ihtiyacının olmadığını bilmek oluyor.


Kendi hayatıma baktığım zaman yıllarca uğraştığım ama başaramadığım fotoğraf çekme çabamı bir kenara koymam asıl ilgi alanlarına zaman ayırmamı sağlıyor.


Evde ihtiyacımız olmayan malzemeleri birilerine vermek hem ihtiyaç sahiplerinin işine yarıyor ve eşya boşuna durmuş olmuyor hemde evimizi rahatlatıyor.


Kafamızdaki sorunları ve düşünceleri de biraz düşünerek temizlemek, kafamızda sürekli düşünceyi taşımak yerine rahatlamamızı sağlıyor.


Tabii bunları yazmak kolay yaşamak zor, arada kendimize hatırlatmak lazım60 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ted konuşması

<div style="max-width:854px"><div style="position:relative;height:0;padding-bottom:56.25%"><iframe src="https://embed.ted.com/talks/achim_steiner_humanity_s_planet_shaping_powers_and_what_they_mean_fo