Ara
  • Mehmet Boydak

Ne zaman almalı?

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2020

Uzun bir süredir Apple kullanıcısı olan biri olarak, bazen cihazlarımı keyfi olarak model yükseltmek amacıyla değiştirdiysem de çoğunlukla yavaşladığında, bozulduğunda veya yeni almanın maliyeti tamir ettirmekten daha avantajlı olduğu durumlarda değiştirdim. Yeni bir cihaz almak için mantıklı bir gerekçe olması lazım, çünkü Apple kendi cihazlarında sadece kendi işletim sistemini kullandığı için bir nevi monopol oluşturmuş durumda ve bunun sağladığı güçle ürünlerini rakiplere göre daha yüksek fiyatlara satabiliyor.

Apple cihazlarını uzun süre kullanıp ödediğiniz fiyata göre daha fazla verim alabilmek için cihazların yaşam döngüleri hakkında detaylı bilgi veren bir web sitesi var. Bu site MacRumors. Sitenin içerisinde Buyer’s Guide (alım kılavuzu diyebiliriz) isimli bir bölüm var. Apple markasının sunduğu birçok cihazın yaşam döngüleri hesaplanmış, ve ürünün yaşam döngüsünde ne durumda olduğu uyarı işaretleriyle net bir şekilde ifade ediliyor. İşaretler; Buy Now(satın alın), Neutral (ömrünün ortasında), Caution (uyarı, ömrünün sonuna yakın), Don’t Buy (Almayın) şeklinde kullanıcıları detaylı bilgilendirmek üzere kurgulanmış.

Güncel ürünlerin durumları

Ürün bölümlerinde ilgili modelin geçmişten beri piyasaya sunulma tarihileri, ortalama yaşam ömrü, teknik bilgi ve fiyat bilgisi bulunuyor. Bunlara ek olarak bundan sonra çıkması muhtemel ürün için öngörü ve dedikodular da bu bölümde detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Bazı durumlarda Apple markasını sert bir şekilde eleştiriyorum, ancak zorlu piyasa koşullarında marka ayakta kalabilmek için ürünlerini güncellemek veya yenilemek zorunda. Bu nedenle tüketicilerin gözünde değerli olsun veya olmasın belirli sürelerde yeni ürünler bir şekilde piyasaya sunuluyor.

Günümüzde mobil cihazlar pazarı işletim sistemleri açısından oligopol bir yapıda. Tüketicilerin büyük çoğunluğu da Android veya iOS işletim sistemlerinden birini seçme durumunda kalıyor. Eğer iOS tarafını seçip Apple cihaz kullanan biriyseniz ya da Apple’a geçme gibi bir niyetiniz varsa, almayı düşündüğünüz cihazın yaşam döngüsünde ne durumda olduğunu görebilir ve biraz daha bekleyip yeni bir model alabilirsiniz. Veya teknik üstünlük çok önemli değilse yeni bir model çıkacağını önceden görüp fiyatı düşecek eski model almayı tercih edebilirsiniz.

#SatınAlma #Apple #Monopoly #Fayda #Ürün

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tekrar...