Ara
  • Mehmet Boydak

Neden iPhone11 gereksiz?

En son güncellendiği tarih: 3 Nis 2020

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi Apple yakın geçmişte AirPods haricinde gerçekten sorun çözen kayda değer bir ürün sunamadı. Son Apple sunumu şaşırtmadı. Birkaç havalı ürün lansmanı yapıldı, ancak bu ürünlerden hangisi Apple kullanıcılarının veya farklı bir akıllı cihaz kullanan kullanıcılarının çözülmemiş bir ihtiyacını çözüyor?

Bundan önceki lansmanlarda sunulan telefonu parmak iziyle açmaya yarayan buton gerçekten bir ihtiyacı çözen bir yenilikti. Sonra yüz tanıma sistemiyle telefon kilidinin açılması sunuldu, bu da şifre girmeyi veya parmak izini tanımayı gerektirmeyecek kadar pratik bir çözümdü. Ancak geçtiğimiz günlerde lanse edilen iPhone11’ deki kare şekilli kamera mevcut telefonumu yükseltmek için yeterli bir neden değil.

Bundan sonra ne yapacaklar? Ekrandaki ahize kısmını ekrana dahil edip, “tam ekranlı bir iPhone” mu sunacaklar? Ekstra geniş açılı bir kamera, yüksek işlemci hızı veya tam ekran şu anda mevcut cihazımı yükseltmem için yeterli değil.

Kamera şeklinin dikeyden kareye dönüştürülmesi veya çok benzer tasarımlı yeni renklerde yeni modeller çıkarmak bir pazarlama stratejisi olabilir, ancak görünen o ki eski model cihazları yavaşlatarak tüketicileri zorlamazlarsa benim gibi birçok insan da yeni cihazları fayda/maliyet yönünden yetersiz görecektir.

iPhone 7, X ve 11. iPhone modellerinde ana değişiklik cam arka yüz ve kamera şekli.

Önceden Apple en üst model ürünleri yoğunlukta satıp yüksek kar elde ediyordu. Belki de pazarda halen en yüksek karı yine Apple ediyor, ancak Apple kendi ürünleri içinde daha az karlı olan XR modelini daha çok satıyorsa ve pahalı ürünleri satamama nedeni yeni bir çözüm sunamamasındandır. Her ne kadar iPhone XR serinin düşük modeli olsa da özellik ve fiyatlarını değerlendirdiğimizde en mantıklı ürün gibi görünüyor. Bunlara ek olarak Apple bu sektör için BCG Matrisinde “köpekler” kısmına doğru hızla ilerliyor.

Kaynak: 9to5mac iPhone XR satışları bahsettiğim gibi. XS serisinin toplamı kadar. Daha önceki yıllara bakıldığında serinin üst modelleri bariz üstün.

Bu duruma diğer bir kanıt ise Apple tarafından duyurulan TV+ abonelik fiyatının neredeyse Netflix’in yarısı bir fiyata sunmaya çalışması. iTunes’dan film satışlarına ilk başladığında Apple film başına ortalama 15$ bir ücret alıyordu. Şimdi ise Netflix ile rekabet edebilmek için çok daha düşük bir fiyata pazara girmeye çalışıyor. Diyebilirsiniz ki; “Sen de hep Apple’ı eleştiriyorsun. Bir hizmeti vermediklerinde neden yok diyorsun? Hizmeti sunmaya başladıklarında da karlılıklarını eleştiriyorsun.” Evet eleştiriyorum, çünkü geçmişte iTunes film ve müzik fiyatlarında insanlardan çok yüksek bedeller almamış olsalardı, bugün o insanları tekrar kazanmaya uğraşmayacaktı.

Kaynak: BCG. Bu Grafik Pazar büyüklüğü ve markanın pazardaki rekabet durumunu gösterir. Star: Yüksek pazar büyümesindeki yüksek pazar payı olanlar. Cash cow: Doymuş pazarda pazar payını koruyanlar. Question mark: Büyük pazarda küçük pazar payı olanlar. Pet/Köpekler: Gelişmesi durmuş bir pazarda düşük pazar payı olanlar. (Eğer bu şekilde devam ederse Apple bu alana doğru kayacaktır.)

Bir ebeveyn olarak bugünlerde Apple’ın sunduğu en iyi servisin Apple Arcade olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu oyun abonelik sistemi sayesinde çocuklarıma reklamsız ve güvenli bir şekilde oyun oynama imkânı sunuyor. Günümüzde çocuklarının oyunlar vasıtasıyla saçma sapan sitelere veya yaşlarına uygun olmayan YouTube videolarına bağlanmasını tamamen engelleyemiyoruz. Onlarca lira/dolar ödeyerek aldığım oyunlardan sonra çocukların bir arkadaşının cihazında gördüğü oyunları almak gerekebiliyor. Umarım Apple bu platformda güzel oyunlar sunar ve en azından çocuklarımız için daha güvenli bir platform kullanma şansımız olur.

Apple yakın geçmişte başarının kitabını yazdı ve birçok girişimciye ilham oldu. Ancak markanın büyüme grafiğindeki dikey yükseliş yatay hale gelmeye başladı. İnsanların ihtiyaçlarını teşhis etme veya yeni ihtiyaçlar üretme konusunda bu şekilde devam ederlerse benim gibi düşünen birçok kişi de konuşmaya ve yazmaya devam edecektir.

Önceki yazım: 1 Trilyon dolarlık Apple müşteri sadakatinde neden başarısız?

#Karlılık #iPhone #Apple #AppleArcade #ÜrünTasarımı

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör