Ara
  • Kübra Boydak Tekin

Sihirli kelimeler

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2020

@Teşekkür etmek, özür dilemek, rica etmek ve lütfen. Bu kelimelerin sihirli olduğunu biliyor muydunuz?

Sadece bu kelimeleri kullanarak çevreniz ile harika bir ilişki kurabilirsiniz. Baktığınızda çok basit görünebilir, ancak sanıldığı kadar kolay değil.

Her şeye verecek cevabımız vardı, ama özür dilemeyi, teşekkür etmeyi ve lütfen demeyi bilmezdik. Özür dileyince haksız, suçlu, ezik olurduk. Sadece ezikler özür dilerdi bu da bize uymazdı.


Lütfen dersek diğer çocukların alay ettiği, “Lütfiyeyle evlen!” cümlesine maruz kalırdık. Vallahi böyle arıza 90’lar çocuğuyum.

Annecim lütfen bana su verimisin? diyen bir çocuk gördüğümde öpüp ciğerime basmak istiyorum, çünkü çocuklarda duyduğum şey “annaaaaeee su!!!!“ Annelerde emir kulu hemen suyu verir çocuklarına.. Buna aslında biz müsade ediyoruz.

İpek, anne susadım derse duymazdan geliyorum gitgide arttırıyor “annaaaee suuu “ diye ısrarla devam ediyor ben ise “ Duymuyorum nasıl istiyorduk suyu?“ diyorum. “Annecim su verir misin?” diyor. Duyamadım lütfen dediğini diyorum ve sonrasında “Annecim lütfen su verir misin?” diyor bende tabiki kızım diyorum bi bakıyorum verdiğim cevaba kıkırdıyor. Su veriyorum teşekkür ederim diyor otomatik olarak bende rica ederim diyorum ve kıkırdıyor yine. Bir süre sonra buna alıştı ve her kim olursa olsun bu şekilde istemeye başladı. Arada annaaeee suuu krizleri geliyor fakat görmezden geliyorum. Birinden birşey aldığında teşekkür ediyor, biri teşekkür ettiğinde rica ediyor, birinden birşey isterken lütfen diyor ve hata yaptığında özür dilerim diyor.

Image Source: FTD


Bu kelimelerin doğasına çocukları alıştırmalıyız. Olması gereken sözcükler olduğunu bilmeliler. Bunu da biz yetişkinler günlük yaşamımızda sıklıkla kullanmalıyız ve onlara hal dili ile örnek olmalıyız.

Çocuğa bunu bunu demelisinin ötesinde biz bunu hayatımıza geçirmeliyiz, çünkü çocukların en önemli gözlemi bizleriz. Ben hata yaptığımda çok özür dilerim diyorum, teşekkür ediyorum ve lütfen diyorum. Boyuma posuma yaşıma kim olduğuma aldırmadan 2 yaşında, 5 yaşında, 50 yaşında farketmez herkesle bu ilişkiyi kurmaya çalışıyorum.

Çünkü bu kelimeleri kullanmak için kim olduğunun bir önemi yok, insanca yaşamanın sözcükleri bunlar.

Restoran, sinema veya alışveriş farketmez toplumda bunu her gittiğim yerde yaptığımda insanların hem gününü güzelleştiriyor, hemde fark yaratıyor. Bizzat bunu gözlemliyorum, dolayısıyla da benim de günüm güzelleşiyor.

Ben zaten yapıyorum diyebilirsiniz ancak farkında olarak daha fazla yapın işte o zaman ne demek istediğimi anlarsınız.

#Ilişkiler #InsanIlişkileri #Nezaket #Teşekkür

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tekrar...