Ara
  • Kübra Boydak Tekin

Sosyal Medya

Güncelleme tarihi: 4 Nis 2020

Sosyal medya yaşantımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Sosyal medyadaki fikir akımlarından etkileniyoruz, çeşitli grupların üyesi oluyoruz. Üzüntümüzü, sevincimizi, tepkimizi sosyal medya üzerinden belli ediyoruz.

Somut olarak da soyut olarak da hayatımızın herhangi bir parçasından ziyade büyük bir parçası oldu.

10 sene önce sadece belli yaş gruplarında yaygındı şu an ise adeta 7 den 70 e herkesin vazgeçilmezi oldu.

Faydalı mı derseniz hayat kurtarır. Zararlı mı derseniz hayata mal olur. Bu yüzden dengeyi iyi ayarlamalıyız.

Dengeyi ayarlamadığımızda ise depresif, karaktersiz, yalnız ve mutsuz olmaya mahkumuz.Sosyal medyada istediğiniz kişi olabilirsiniz, sadece olmak istediğiniz kişiyi, imajı belirlemeniz yeterlidir. Sonrasında insanların ne algılamasını isterseniz o değeri verirsiniz.

Pazarlamada algılanan değer algısını sosyal medyadaki kimlik için doğrudan kullanabilirsiniz.

Algılanan değeri yüksek tutmak şu an en popüleri. Bu değeri yüksek tutmak içinde hayali kimlik yaratıyoruz.

Muhteşem Gatsby gibi algılanmak sosyal medya kullanıcılarının nihai hedefi gibi. Güzel, zengin, mutlu, başarılı. Like ile beslenen, övgüyle coşan yergi ile de dünyası mahvolan kullanıcılardan bahsediyorum.

Bunun en güzel örneği olarak kendimi verebilirim. Sosyal medya sayesinde işimi kurdum, büyüttüm,beğeniler aldım, pohpohlandım, yuhalandım, çıktım indim, indim çıktım oyun gibiydi benim için. Kıyafetim, makyajım, okuduğum kitaplar, gittiğim yerler, görüştüğüm insanlar hep sosyal medyada bilinirdi. Göze sokardım, sokmak istemesemde göstermek zorundaydım çünkü takipçilerim benim Muhteşem Gatsby hayatımla besleniyordu yer yer güzel örnek oluyorum yer yer yön gösteriyordum olması gerektiği kadar öyle kendimi avutuyordum. Sonra bi gün geldi yoruldum. Göstermekten, algılara göre yaşamaktan, beğenilerden, yergilerden. Sonrasında sadece gerekli olduğunda canım istediğinde kullanmaya başladım. Bu defa insanlar merak ediyor, ne oldu bizim Gatsbye.

Birşey olduğu yok Muhteşem Gatsby kanser oldu dayanamadı daha fazla.

E gerçek yaşa Kübra dediğinizi duyuyorum, salak mısın diyorsunuz. Başta gerçekle başladı zaten sonrasında gerçekle devam etmesi mümkün olmuyor onu hikayeleştirmezsen gerçek yaşantın çok yıpranıyor. Dalgasına anlattığın paylaştığın bir konu başka taraflara çekilebiliyor. Bu defa gerçek yaşantında daha büyük sorunlar yaşıyorsun. Herkes hayatın hakkında söz sahibi oluyor, akıl veriyor, yorum yapıyor, dedikodu yapıyor ve bu da insan bünyesine ağır geliyor. Guru değilimki olumsuzluğu sevgiyle kucaklayayım. En nihayetinde beğeni ile motive olmuş bir sosyal medya kullanıcısıyım. Hayali ile gerçek öyle bir ayarda olmalıki dengesini düzgün kurmalısın. İnsanlar artık gerçekliği özlüyor fakat gerçekliği onlara verdiğinde bu defa sen daha fazla yıpranıyorsun. İnsanların ağzına laf vermemek için muhteşem Gatsby gibi davranıyorsun olay bundan ibaret. Şu an gerçekleri kıyısından köşesinden paylaşıyorum ama asla net %100 gerçek değilim, hayali kimliğim ise artık veda etti kendimin bi gölgesi gibi kullanıyorum. Bugünlerde genel kanıya baktığımda ise benim gibi insanların sıkıldığını farkediyorum artık

Alice Harikalar Diyarında tiplemeleri görmek sıradanlaştı, Çirkin Ördek Yavrusu tiplemeleri ise daha cazip geliyor.

Tabi çirkin ördek yavrusu olmak içinde yergiye dayanıklı bir bünye gerekiyor o da ben dahil birçok kişide yok. Hakaret eden, aşağılayan çok olacak klavyenin arkasında dünyanı altüst edecekler işte ona dayanabilirseniz Çirkin Ördek Yavrusundan yürürsünüz, çünkü henüz sayıları az illa gerçek karakter olmasına gerek yok hataları olan muhteşem olmayan tipleri görmek istiyor kullanıcılar benden söylemesi..

#AliceInWonderland #AlgıYönetimi #SosyalMedya #Gatsby #Gerçeklik

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tekrar...